WordPress Hero

| |

Recenze desková hra Brazil: Imperial CZ

Brazil Imperial Cz 1

Pokud patříte mezi milovníky deskových her, možná vám neunikla novinka, kterou vydalo české vydavatelství TLAMA Games – česká verze hry Brazil: Imperial. Jak napovídá název, ve hře se podíváme do daleké Brazílie v době její kolonizace. O důvody, proč si hru pořídit, ale také určité její nedostatky, se s vámi podělíme v dnešní recenzi. Tak pojďme na to!

O čem je hra Brazil: Imperial?

Jak již bylo řečeno, ve hře Brazil: Imperial navštívíme Jižní Ameriku, respektive se vžijeme do role jednoho z panovníků, kteří zde bojují o nadvládu, území a suroviny. V rámci hry nás čeká jak prozkoumávání území mapy, tak budování infrastruktury. Nechybí ani řešení ekonomických problémů, vědecký pokrok či souboje s ostatními hráči. 

A co je tedy cílem hry? Jak je pro hry tohoto žánru typické, zvítězí hráč, který jako první dosáhne předem stanového stupně rozvoje svého brazilského impéria. 

Z čeho se hra skládá?

Součástí hry je hrací plocha ve tvaru jihoamerické pevniny, která sestává z šestiúhelníkových polí. Tato pole mohou mít různý terén, který ovlivňuje, co vše na daném segmentu budeme moci zbudovat. Na základě obtížnosti hry můžeme zvolit z několik různých velikostí hracího pole, které jsou uvedeny v návodu. Zatímco začátečníci mohou začít hrát s celou mapou Brazílie, která nabídne spoustu hracího prostoru pro všechny, zvolit můžeme také obtížnější variantu na menším území, které vede ke sporům o zdroje. 

Kromě hlavní mapy jsou součástí hry také hrací desky každého z hráčů. Desky jsou provázané s jednotlivými panovníky a na základě toho se od sebe liší nejen cenou, ale také dostupnými vojenskými jednotkami.

Dalšími herními prvky jsou suroviny a prostředky (tedy káva, dřevo, bavlna, cukrová třtina, zlato a věda), které jsou ve hře ve formě dřevěných komponentů. Mezi dřevěnými figurkami najdeme také paláce a vojenské jednotky.

Poslední zásadní prvek hry tvoří karty úkolů, které jsou rozděleny na základě tří epoch, a karty maleb zobrazující významné brazilské osobnosti, stavby atd. 

Brazil Imperial Cz 2
Zdroj: Tlamagames.cz

Pro kolik hráčů je hra určena?

Hru si mohou zahrát dva až čtyři hráči – právě s nejvyšším počtem hráčů je hra nejzajímavější. Počítejte s herní dobou kolem hodiny a půl v závislosti na zvoleném rozsahu mapy (zároveň je nutné počítat s určitou přípravou herní plochy, která rozhodně není otázkou pár minut). Hra je určená pro hráče od čtrnácti let, ale určitě ji zvládnou i mladší hráči. 

Kde lze hru zakoupit?

Hru Brazil: Imperial CZ zakoupíte prakticky ve všech obchodech s deskovými hrami, vyplatí se však její nákup přímo od vydavatele, kde můžete využít Tlamagames slevy. Pokud bydlíte v Praze, hru si můžete také vyzkoušet v herně, která je součástí kamenné prodejny TLAMA Games. 

Naše hodnocení

Hra už na první pohled působí opravdu skvěle. Okamžitě upoutá krásnými ilustracemi, a to jak na krabici, tak ve všech doplňkových materiálech. Součástí hry je kromě manuálu a herních prvků také herní sešit, ve kterém jsou zpracované obsáhlé popisy všech historických postav a celkový historický kontext Brazílie v 15. až 19. století, kdy docházelo ke kolonizaci Jižní Ameriky. Zároveň musíme ocenit, že pročtení tohoto sešitu není podmínkou k hraní hry; zkrátka se jedná o zajímavý doplněk, který nejen ozvláštní hru, ale navíc vás naučí něco nového o historii Brazílie. Krásně zpracovaná je i samotná mapa, je však třeba myslet na to, že při hraní v maximálním počtu hráčů zabere poměrně hodně místa. 

Celkově se jedná o krásně zpracovanou hru, jejíž jediný nedostatek je především omezení soubojů, kdy není možné jednoho z hráčů kompletně eliminovat (ačkoliv by se mělo jednat o hru 4X). Pokud však milujete hry typu Scythe, tahle krásná deskovka nesmí ve vaší sbírce chybět.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *