Recenze: desková hra Arboretum
Arboretum je desková hra pro 2-4 hráče z dílny Dana Cassara, kterou v češtině vydává nakladatelství TLAMA Games. Krom dvou balíčků karet na vás v krabici čeká ještě bloček na počítání bodů. Jednostranný, bohužel. Jestli u her se zapisováním skóre něco vídám až příliš často a nerad, pak je to vyplýtvaný materiál v podobě nepotištěné zadní strany papíru. Útěchou je alespoň to, že na každý list můžete zaznamenat dvě partie.
Co najdete v krabici?
V krabici najdete 10 druhů stromů očíslovaných od jedničky do osmičky. Do barvitého světa jehličnanů, listnáčů a šiškáčů nás láká radostná sakura, aromatický dřín nebo mocný dub.
Zbytku okrasných dřevin už návod žádná přízviska nevymyslel, a tak si je můžete pojmenovat po svém. U nás se chytly názvy: depresivní vrba, pasivní javor a bezmocná žakaranda.
Co dělat než začnete hrát
Než začnete hru, vyházíte některé druhy podle počtu hráčů, a vezmete si do ruky sedm karet. Na začátku svého tahu si vždycky dvě dolíznete, ALE – může to být nejen ze společného balíčku, nýbrž i z odhazovacího balíku KTERÉHOKOLI hráče! Pak jednu kartu zahrajete na stůl před sebe, do takzvaného arboreta a druhou vyřadíte na svůj odhazovák.
Další hráči samozřejmě dělají totéž, takže to, co odhodíte, se může v následující chvíli dostat do ruky komukoli jinému.
Váš cíl je takto utvořit co nejvíc stromořadí – tj. řad a sloupečků stromů, jejichž hodnoty budou seřazeny od nejnižší po nejvyšší. Boduje se za každé stromořadí, které začíná a končí stejným druhem stromu. A každý druh stromu obodujete jen jednou.
První dojem zde hry
Na první pohled vypadá desková hra Arboretum jako jednoduchý, bezmyšlenkovitý chillout. Ale po několika hrách jsou moje dojmy divoké. Ano, věřte tomu, divoké. Díky svému bodovacímu systému, a zároveň tomu, že co druhý odhodí, to si vy můžete vzít (nazval jsem tento systém “pro jednoho odpad, pro druhýho poklad”) je tahle prťavá karetka o stromečkách velice schopnou ministrategií na 20 – 30 minut.
Téma a zábava
Téma je sice, řekněme, pro tu něžnější část hráčské populace, ale na druhou stranu to díky tomu můžete hrát i se svojí milou rozmilou, aniž byste museli skřípat zuby nad tím, že jde jenom o prachsprosté mrskání karet s dětskými obrázky. Ta hloubka tady prostě je.
Svoje stromořadí totiž neoboduje každý, ale jenom ten, komu na konci hry zůstaly v ruce karty toho daného stromu s vyšším součtem. Takže v podstatě pořád balancujete mezi rozhodováním, jestli ty vyšší karty nacpat do stromořadí nebo si je nechat na ruce, protože když je vyložíte na stůl, může vás někdo přetlačit při konečném bodování a vy prostě nedostanete nic!
Zároveň když něco zahodíte, tak tím můžete pomoct protihráči, a nebo si náhodou nechat na ruce nejvyšší kartu stromu, který potřebuje, aby za svůj mistrovský zahradnický opus nezhamtl ani bodík! Ano, i to se může stát!
Uf. Emoce 😀
Člověk by ani nečekal, že se tak vyblbne u pitomých stromečků 🙂
Hodnocení hry
Arboretum má v sobě přesně to, co na podobných karetkách oceňuji – jednoduchost, slušnou komplexitu a velikost (resp. malinkost) za slušné peníze.
Hlavní plusy hry:
- Komplexita a strategie
- Cena
- Maličká hra
- Krásné ilustrace
Mínusy hry:
- Stromky 😀