WordPress Hero

| |

Domácí pracovna: Jak vybrat kvalitní PC stůl?

výběr pc stolu

Kvalitní PC stůl ocení nejen kancelářští pracovníci. Pokud dáváte přednost oddychu při hraní, je vhodný stůl téměř nezbytný. Jak ho vybrat a na jaké důležité parametry se zaměřit? 

Na co se před koupí zaměřit?

Než se dáte do brouzdání a vybírání, odpovězte si na základní otázky výběru. A to:

  • Pro koho je stůl určený? Dospělý od spolu bude vyžadovat jiné vlastnosti než student.
  • K čemu ho budete používat? Bude čistě herní, nebo poslouží i jako pracovní stůl?
  • Jak velký stůl potřebujete a jak velký se vám vejde do místnosti? Stačí vám jeden monitor, nebo potřebujete dva? U výběru samozřejmě přihlédněte i k prostorovým možnostem místnosti.
  • V jakém stylu je zbytek místnosti? Pokud máte například bílý nábytek, bude lepší volit stůl ve stejném dekoru.  

Jaká je ideální výška, hloubka a délka PC stolu?

Výška pracovní desky se v ideálním případě odvíjí od vaší výšky. Pro osoby do 170 cm je pohodlná výška desky okolo 65 cm, pro osoby od 170 do 185 cm je pak vhodný rozměr mezi 67 a 75 cm. Pokud měříte nad 185 cm, vybírejte stoly s výškou desky nad 75 cm. Pokud PC stůl využívá více členů domácnosti, vyberte klidně takový, který má nastavitelnou výšku.

Hloubka pracovní desky je minimálně 70 cm. Monitor byste od očí měli mít totiž nejméně 60 cm daleko. U délky stolu jste omezeni prostorem. Samozřejmě že větší stůl je lepší, ale pokud byste kolem něj nemohli bez potíží procházet, pořiďte raději menší a vytvořte si úložné prostory na stěně. Tam lze umístit poličky nebo praktický nástěnný organizér.

Z jakých materiálů lze vybírat?

Dřevo: Klasikou je samozřejmě masiv. Při pravidelné péči vydrží i generace. Pokud by po čase začal vypadat zašle, stačí ho jen zbrousit a znovu nalakovat nebo natřít olejem. Nevýhoda je snad jen v jeho vyšší ceně, pokud zvolíte tvrdé a odolné dřeviny.

Dýha: Když chcete odolný masivní stůl, ale chcete trochu ušetřit, je dýha vhodným adeptem. Tenkým listem dřeva se polepí buď překližka nebo levnější dřevo a výsledek je od masivu k nerozeznání. Dýha se sice může odštípnout, ale i to se dá opravit.

Lamino: Nejlevnější PC stoly najdete mezi těmi z lamina. Kromě nízké ceny patří mezi jejich výhody i nepřeberné množství dekorů. Oproti dřevu je lamino také lehčí a není potřeba se o něj nijak starat. U levnějších modelů ale počítejte s tím, že se jim brzy začnou loupat hrany.

MDF: Oproti laminu jsou MDF desky kvalitnější a lze je frézovat do různých tvarů, takže není problém pořídit i atypický stůl. Nejčastěji je jejich povrch foliovaný, což nabízí výrazně větší odolnost než lepené hrany u lamina.

Jak poznám kvalitu?

Kvalitní PC stůl se rozhodně neviklá (pozor ale, jestli na vině není křivá podlaha a stolu nekřivdíte) a také mu nikde nevyčnívají šrouby, o které si zatrhnete oblečení. V případě masivu je důležité hladké opracování, abyste si nezadřeli třísku. U lamina je zase potřeba, aby mělo ideálně ABS hrany, které se používáním nezačnou odlupovat.

Vychytávky, které vám zjednoduší život

  • Výsuvný šuplík na klávesnici se vám bude hodit, pokud stůl využíváte nejen k práci na počítači. Když není klávesnice potřeba, nikde nepřekáží.
  • Vyvýšené místo pro monitor ocení pak vaše krční páteř, která se díky tomu nebude namáhat víc, než je nutné. Monitor umístěný tak vysoko, abyste nemuseli předklánět hlavu, je pro dlouhodobé sezení u počítače velmi žádoucí.
  • Otvory pro kabely zmenší chaos na pracovní ploše stolu. Kabely od monitoru, reproduktorů a dalších pomocníků, protáhnete otvory ve stolu a nikde nebudou překážet.
  • Stůl s nastavitelnou výškou pomůže všem, koho po dlouhém sezení bolí celý člověk. Stoly s možnosti střídání stání a sezení vám pomohou protáhnout tělo.

A kam stůl vlastně umístit? Nejlepší bude, když u stolu můžete sedět bokem k oknu tak, abyste si zároveň nestínili při psaní.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *