Jak můžete podnikat na internetu?
Mnoho lidí sní o tom, že jednou opustí svou stávající práci a začnou podnikat. Pokud mezi ně patříte i vy, vězte, že doba vám přeje. Na rozdíl od generací před námi máme totiž něco, co dokáže cestu k vlastnímu podnikání a finanční nezávislosti velice usnadnit – internet. Přesto je i u podnikání na internetu potřeba myslet na řadu věcí, které si představíme v následujících řádcích.
Základem je dobrý nápad
Začneme tím úplně nejzákladnějším – pokud byste rádi podnikali online, je třeba si nejprve ujasnit, v jaké konkrétní oblasti byste chtěli podnikat. Přestože je dobré sledovat aktuální trendy, snažte se přijít s něčím originálním a především něčím, co má pro vás nějaký osobní význam. Přeci jen, pokud se chcete nějakému odvětví dlouhodobě a úspěšně věnovat, měli byste o něm alespoň něco vědět.
Jakmile si ujasníte, v čem byste rádi podnikali, je na čase vytvořit tzv. podnikatelský záměr. Jedná se o dokument, který zahrnuje nejen vaše nápady, ale i jednotlivé kroky vedoucí k vašemu novému podnikání. Hodit se vám bude nejen jako základní ukazatel toho, zda stojí vaše budoucí podnikání na pevném základě, ale využijete ho především v případě, že budete pro svoje podnikání shánět finance například v bance.
Vytvoření webu
Asi není s podivem, že dalším důležitým krokem je pro internetové podnikání kromě založení živnosti také vytvoření nějaké formy webu, ať už se jedná o statickou stránku, na které budete inzerovat své služby, či e-shop. Pokud máte dostatečnou finanční rezervu, svěřte vzhled webu do rukou profesionála. Pokud ne, nevěste hlavu, v dnešní době je většina webových platforem (jako například WordPress) velice uživatelsky přívětivá a intuitivní, a vy si tak alespoň pro začátek zvládnete svou internetovou vizitku udělat sami.
Zároveň však nezapomeňte na to, že kromě investice do domény a designu webu musíme myslet také na zabezpečení počítače, ze kterého se se vznikem vašeho internetového podnikání stává místo vaší obživy, a případná ztráta dat by vás tedy mohla pěkně bolet. Pravidelně si tedy vše důležité zálohujte a především si pořiďte vhodný antivirus. Spolehnout se můžete například na antivir ESET NOD33, který je vhodný jak pro domácnosti, tak pro podnikatele na internetu.
Vyzkoušejte i netradiční oblasti
Pokud stále váháte, která oblast internetového podnikání je pro vás ta pravá, vězte, že podnikání na internetu není jen o prodávání zboží – pokud máte léta zkušeností v nějaké oblasti, můžete se pustit například do koučinku. Stejně tak můžete vyzkoušet prodej fotografií fotobankám či se stát freelancerem v oblasti online marketingu. V posledních letech získává na popularitě také například těžba kryptoměn, ke které vám stačí dostatečně výkonný počítač.