WordPress Hero

| |

Celý den v kanceláři aneb Jak si nezničit záda?

Bolest Zad

Sedět od rána až do večera v kanceláři je pro mnoho zaměstnanců i podnikatelů součástí každého všedního dne. Dlouhé hodiny prosezené v kanceláři ale nejsou nic, co by prospívalo lidskému tělu, což už jste možná poznali na vlastní kůži. Tedy na vlastním těle. Při sezení trpí především záda a krk a negativní vliv se ještě více zvětšuje, pokud sedíte špatně a v kanceláři máte vybavení, které neodpovídá ergonomickým zásadám. Co potřebujete a jak máte sedět, abyste si v kanceláři den co den neničili své tělo?

Ergonomická židle pro lepší sezení

Aby vaše tělo při sezení tolik netrpělo, neobejdete se bez ergonomické kancelářské židle s dostatečným rozsahem nastavení polohovatelných částí v závislosti na vaší výšce a tělesných proporcích. Klíčový je zejména rozsah výškového nastavení sedáku. Postavě musí odpovídat rovněž rozměry sedáku a opěradla. Například lidé s vyšší postavou nebudou mít u některých židlí patřičnou oporu zad a nohou, protože opěradlo bude moc nízké a sedák příliš krátký. Opěradlo musí podporovat přirozené zakřivení páteře, což zajistí buď sám jeho tvar a rozměry, nebo k tomu dopomůže bederní opěrka spolu s opěrkou hlavy. Kancelářská židle by měla být vybavena područkami, které budou podpírat lokty a předloktí.

Chcete se při práci u stolu hýbat? Řešením je kancelářský rotoped, díky němuž můžete spalovat kalorie i přímo během práce v kanceláři. Aktivnější způsob sezení nabízí i balanční židle, při jejímž používání zapojíte svaly středu těla. A když zvolíte vysokou balanční stoličku, vzhledem k jakési kombinaci sezení a stání musíte pro udržení rovnováhy zapojit také nohy.

Kancelarska Zidle
Zdroj: Pexels.com / Lisa Fotios

Výškově nastavitelný stůl vám narovná záda a protáhne nohy

V moderních kancelářích stále častěji narazíte na výškově nastavitelné stoly. Stojí za tím dobrý důvod – kancelářská práce je s nimi mnohem pohodlnější. Hlavní předností výškově nastavitelných neboli polohovacích stolů je možnost se při práci postavit, aniž byste přestali dělat na rozpracovaném úkolu. Tím se minimalizují rizika spojená s mnohahodinovým sezením bez jakéhokoliv pohybu. Jakmile si stoupnete, narovnáte záda a aktivujete svaly nohou a středu těla, které se při sezení prakticky nijak nezapojují. Stáním dále podpoříte funkci metabolismu, čímž zvýšíte energetický výdej. Ke všemu si dokonce udržíte vyšší míru pozornosti, s níž se budete svému úkolu věnovat, protože změnou pracovní pozice alespoň částečně narušíte zaběhlý denní stereotyp.

Vyskove Nastavitelny Stul
Zdroj: Pexels.com / Pavel Danilyuk

Správné sezení u počítače

Pořádné ergonomické vybavení je důležitý základ, ale přece jen samo o sobě nic nezaručuje. Správně zvolená židle a polohovací stůl vám však na rozdíl od nekvalitní židle a stolu s pevnou výškou umožní dodržovat zásady „zdravého“ sezení. Většina kancelářských pozic je spojena s prací na počítači, podívejte se proto na základní pravidla, jak správně sedět u počítače. V žádném případě pak neuškodí, když se během pracovního dne budete chvíli věnovat protahovacím cvikům.

U počítače (i kdekoliv jinde) se snažte sedět se vzpřímenými zády, především si dávejte pozor na to, abyste se nehrbili. Mírný záklon není na škodu, ale nepřehánějte to s ním, tzv. ležení na židli je jednoduše špatné. U židle musíte mít dobře nastavené všechny prvky, které se nastavit dají. Sedák židle zvedněte do takové výšky, abyste se při sezení dotýkali podlahy celou plochou chodidel a přitom v kolenou svírali pravý úhel. Dále si upravte polohu opěrky hlavy a bederní opěrky.

Když už budete mít polohovací stůl, byla by škoda nevyužívat jeho potenciál. Dle výzkumů už pouhá půlhodina stání v jinak prosezeném pracovním dni snižuje následky dlouhého sezení, ale pro výraznější vliv je samozřejmě lepší častější stání. V průběhu směny tedy vystřídejte pozici vsedě a vestoje ideálně několikrát. Při sezení si nezapomeňte upravit výšku stolu do správné pozice, když máte tu možnost. Lokty by po vzoru kolen měly svírat pravý úhel. Zároveň je mějte podepřené područkami židle – z tohoto důvodu se vyplatí mít područky s nastavitelnou výškou.

Monitor před vámi nastavte (podložte) tak, aby jeho horní hrana byla zhruba ve výšce očí. Při používání více monitorů mějte ten hlavní přímo před sebou, jinak vás to bude nutit sedět s natočeným trupem. To samé platí také o klávesnici.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *